post-title Pasowanie pierwszoklasistów w Szkole Polskiej

Pasowanie pierwszoklasistów w Szkole Polskiej

Pasowanie pierwszoklasistów w Szkole Polskiej

 Z NASZEGO PODWÓRKA 

Sobota, 16 października, była wyjątkowym dniem dla kilkorga pierwszaków ze Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Bratysławie. Maluchy zostały oficjalnie włączone do grona uczniów. Dzięki uprzejmości dyrekcji Instytutu Polskiego w Bratysławie ceremonia ta mogła odbyć się w wyjątkowym miejscu – w budynku Instytutu, znajdującym się w sercu Starego Miasta.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście: ambasador RP na Słowacji Krzysztof Strzałka oraz konsul RP na Słowacji Stanisław Kargul. Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło także zabraknąć przedstawicieli Klubu Polskiego oraz „Monitora Polonijnego”, czyli Małgorzaty Wojcieszyńskiej i Stana Stehlika. Ten ostatni wraz z Agnieszką Stefańską oraz Wiktorem Żakiem zadbali także o utrwalenie uroczystości na mediach cyfrowych. Uroczysta oprawa oraz dekoracje były zasługą Petera Kobesa, Piotra Chrzanowskiego i Krzysztofa Majki oraz Bożeny Miczek-Majki, wspaniałej wychowawczyni pierwszoklasistów.

Samego aktu pasowania na ucznia dokonał konsul Stanisław Kargul, a ambasador Krzysztof Strzałka wręczył dzieciom miłe upominki i powitał ich w gronie społeczności szkolnej. Na koniec kilka ciepłych słów do nowych uczniów skierowały dyrektor Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Bratysławie Monika Holzwieser oraz redaktor naczelna „Monitora Polonijnego” Małgorzata Wojcieszyńska.

Ten wyjątkowy dzień na pewno głęboko zapadnie w pamięć naszych maluchów i ich rodziców.

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do początku – tuż przed uroczystym wystąpieniem uczniów, otwierającym akademię, dało się odczuć wśród nich lekkie napięcie i tremę, które na szczęście szybko zastąpiły pewności siebie i odwaga, a zgromadzeni goście mogli usłyszeć:

Raz, dwa, trzy – teraz My!
Uczeń? Jak to pięknie brzmi!
Raz, dwa, trzy, cztery, pięć –
Na naukę mamy chęć. 

 Te radośnie wypowiedziane słowa dobrze wróżą naszym uczniom na początku ich drogi edukacyjnej. Wszyscy mamy nadzieję, że pójdą w ślady swoich starszych kolegów i koleżanek, przynoszących chlubę naszej szkole.

Zaraz po uroczystym pasowaniu pierwszaków przyszedł czas na wyróżnienie czterech  uczennic, które dotarły do trzeciego etapu międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego „Słowem – Polska”, zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP pod patronatem Pierwszej Damy. W trakcie konkursu wszyscy trzymaliśmy mocno kciuki za nasze reprezentantki, a tego dnia cieszyliśmy się razem z nimi z ich sukcesu.

Mania Hamada, Pola Żak, Ewa Masár i Nikola Marcinka otrzymały z rąk pana ambasadora pamiątkowe dyplomy i nagrody. Możemy być dumni z naszych uczniów zarówno tych starszych, jak i tych najmłodszych. Rośnie nam piękne nowe pokolenie ludzi ambitnych i zdolnych.

Krzysztof Gruca

MP 11/2021

 

Zdjęcia: Agnieszka Stefańska, Stano Stehlik

Więcej zdjęć