post-title Natalia Konicz-Hamada

Natalia Konicz-Hamada

Natalia Konicz-Hamada

 VENI VIDI AMAVI 

Speváčka, prekladateľka, aktívna členka slovenskej Polonie. Svoje dobrodružstvo so Slovenskom začala v roku 2011 v Nitre. Po dvoch rokoch sa vrátila k Baltskému moru, odkiaľ pochádza. Od roku 2015 býva v Bratislave.

Som dievča od mora. S morom súvisia mnohé z najdôležitejších chvíľ môjho života. Clivota za ním je jedným z najvýraznejších smútkov, odkedy bývam na Slovensku. Aj pri voľbe miesta na fotenie som hľadala niečo, čo by mi zastúpilo more.

Preto moja fotografia vznikla na pláži pri Dunaji v Bratislave, vo štvrti, kde bývam. Maličký cíp vyčnievajúci do rieky mi pripomína môj milovaný cíp v dedinke Rewa, ktorý je hranicou medzi Gdanským a Puckým zálivom.

Čo je pri pohľade na okolitú krajinu najdôležitejšie? Nesmierny, nekonečný horizont. Prísľub veľkých výziev a nespútaných dobrodružstiev.

Obrázky z výstavy sa líšia od tých, ktoré sú použité na stránke www.polonia.sk. Týmto Vás chceme povzbudiť k návšteve výstavy v Poľskom inštitúte. Bude tam pre Vás do 9. februára 2024.

Wokalistka, tłumaczka, działaczka polonijna. Przygodę ze Słowacją rozpoczęła w 2011 roku w Nitrze. Po dwóch latach wróciła nad Bałtyk, skąd pochodzi. Od 2015 roku mieszka w Bratysławie.

Jestem dziewczyną znad morza. Z morzem związanych jest wiele najważniejszych momentów mojego życia, stąd tęsknota za nim jest jedną z moich największych tęsknot, od kiedy mieszkam na Słowacji. Namiastki Bałtyku szukałam też, wybierając miejsce na sesję.

Dlatego właśnie moja fotografia powstała na plaży nad Dunajem w Bratysławie, w dzielnicy, w której mieszkam. Maleńki cypel wchodzący w głąb rzeki kojarzy mi się z ukochanym Cyplem Rewskim rozdzielającym wody Zatoki Gdańskiej i Puckiej.

A co jest najważniejsze w tym krajobrazie? Horyzont. Przepastny, nieskończony, będący obietnicą wielkich wyzwań i nieskrępowanych przygód.

Zdjęcia, które można obejrzeć na wystawie, różnią się od tych wykorzystanych na www.polonia.sk. W ten sposób zachęcamy Państwa do odwiedzenia wystawy w Instytucie Polskim, która potrwa do 9 lutego 2024 roku.

Foto: Agnieszka Stefańska

MP Veni, Vidi, Amavi 12/2023