post-title Katarzyna Tomasik

Katarzyna Tomasik

Katarzyna Tomasik

 VENI VIDI AMAVI 

Varšavčanka, od roku 2017 býva v Košiciach, pracuje v IT branži.

Pamätám si deň, keď som prvý raz prišla do Košíc: stred leta, slnkom zaliata Hlavná ulica, množstvo nenáhliacich sa ľudí a ja, obklopená pamiatkovými budovami, ktoré na tejto ulici naozaj nechýbajú.

Bola to láska na prvý pohľad, pochopila som, že tu chcem zostať dlhšie. Rada sa prechádzam po Hlavnej, odhaľujem tajomstvá a krásu husto rozosiatych, úzkych uličiek historického centra Košíc. Postupne som začala objavovať aj odľahlejšie oblasti, no Hlavná je stále mojím obľúbeným miestom, ktoré má stále dokáže prekvapiť.

Na pozadí fotografie vidno nádvorie paláca Andrášiovcov, ktoré som nedávno objavila. Vládne tu čarovná atmosféra, ticho, pokoj, akoby sa zastavil čas. Je až neuveriteľné, že po prejdení bránou na druhú stranu sa dostaneme na Hlavnú, plnú života. A možno som našla tajný prechod do inej dimenzie?

Obrázky z výstavy sa líšia od tých, ktoré sú použité na stránke www.polonia.sk. Týmto Vás chceme povzbudiť k návšteve výstavy v Poľskom inštitúte. Bude tam pre Vás do 9. februára 2024.

 

 

Warszawianka, od 2017 roku mieszka w Koszycach, pracuje w sektorze IT.

Pamiętam dzień, kiedy po raz pierwszy zawitałam do Koszyc: środek lata, zalana słońcem ulica Hlavná, tłumy nieśpieszących się ludzi i ja, otoczona zabytkowymi budynkami, których ta ulica oferuje pod dostatkiem.

Była to miłość od pierwszego wejrzenia, zrozumiałam, że chcę tu zostać na dłużej. Lubię spacerować po Hlavnej, odkrywać tajemnice i piękno gęsto rozsianych, wąskich uliczek historycznego centrum Koszyc. Z czasem zaczęłam zapuszczać się w odleglejsze rejony, jednak niezmiennie Hlavná to moje ulubione miejsce, które nie przestaje mnie zaskakiwać.

Na zdjęciu w tle widać bramę prowadzącą na dziedziniec pałacu rodziny Andráši, który niedawno odkryłam. Panuje tu magiczny klimat, cisza, spokój, a czas jakby się zatrzymał. Aż nie chce się wierzyć, że przechodząc przez bramę w drugą stronę, dostaniemy się na tętniącą życiem Hlavną. Czyżbym odkryła tajne przejście do innego wymiaru?

Zdjęcia, które można obejrzeć na wystawie, różnią się od tych wykorzystanych na www.polonia.sk. W ten sposób zachęcamy Państwa do odwiedzenia wystawy w Instytucie Polskim, która potrwa do 9 lutego 2024 roku.

Foto: Katarzyna Čuha

MP Veni, Vidi, Amavi 12/2023